خبر معارف / مشاهده خبر

شما در حال مشاهده نسخه قديم سايت خبر معارف هستيد كه به روز رساني نمي شود.

براي دسترسي به آخرين اخباربايد به سايت جديد مراجعه نماييد. براي ورود كليك كنيد.

السلام عليك يا سيدة نساء العالمين

 
تاريخ درج: ١٧ارديبهشت١٣٩٠، ساعت ١٢:١٠


اگر چه جایگاه قبر و محل دفن حضرت فاطمه زهرا سلام الله عليها براي ائمه اطهار آشكار است ولي برحسب حكم و اسراري كه در كار بوده موظف به اظهار و افشاء آن نبوده اند مخصوصا كه خود حضرت فاطمه(س ) در توصيه و سفارشات خود بر اخفاء محل دفن خود اصرار داشته است.


به گزارش خبر معارف ،حرم شريف نبوي در طول تاريخ تغييرات و اضافات بسياري را حول هسته مرکزي خود شاهد بوده است. محوطه حرم امروز به حدي توسعه يافته که گفته مي شود برابر با مساحت مدينه النبي (ص) در زمان حيات آن حضرت است .

در طرح توسعه حرم اغلب بناها و آثار و مفاخر اسلامي که متعلق به اهل بيت عصمت و طهارت بوده مانند بيوت ائمه که در کوچه اي به نام بني هاشم در جوار حرم قرار داشتند ، از بين رفته و جاي آنرا سنگهاي مرمرين پوشانده است.

هسته ي مرکزي و قطب حرم شريف نبوي مرقد منور آن حضرت است که گنبدي سبز بر فراز آن قرار دارد و در زمان حيات منزل آن حضرت بوده است و ابوبکر و عمر نيز در آن مدفون هستند.

 
 
 
 

يکي از اماکني که به احتمال حضرت زهرا (س) در آن مدفون هستند اين محل است.

تاريخ شهادت حضرت زهرا (س) به چند روايت در تاريخ ذکر شده است ولي روايت معروف سيزدهم جمادي الاولي و روايت صحيح تر سوم جمادي الثاني سال 11 هجري است كه بنا بر قول اول 75 روز و بنا بر روايت دوم 95 روز بعد از رحلت رسول الله زندگي نموده است.

 

 اگر چه موضع قبر و محل دفن حضرت فاطمه زهرا سلام الله عليها براي ائمه اطهار آشكار است ولي برحسب حكم و اسراري كه در كار بوده موظف به اظهار و افشاء آن نبوده اند مخصوصا كه خود حضرت فاطمه(س ) در توصيه و سفارشات خود بر اخفاء محل دفن خود اصرار داشته است.

 

 اما در عين حال اهل تحقيق از آن صرف نظر ننموده بلكه كنجكاوي بسيار داشته اند كه بر محل دفن آن بزرگوار اطلاع حاصل نمايند؛ در نتيجه با قرائن و امارات به سه نقطه به عنوان محل دفن حضرت فاطمه زهرا دخت گرامي حضرت خاتم الانبياء محمد مصطفي صلوات الله عليهما ظن قوي پيدا كرده اند.اول روضه رسول الله پدر حضرت فاطمه زهرا سلام الله عليها.دوم خانه خود حضرت فاطمه زهرا سلام الله عليها. سوم در بقيع كه مدفن و موضع قبر آن حضرت از اين سه نقطه خارج نيست .

 

 در كتاب مناقب "ابن شهر آشوب " آمده است : شيخ طوسي رحمةالله عليه گفته است قول صحيح تر در مورد قبر حضرت فاطمه زهرا سلام الله عليها اين است كه آن حضرت در خانه خودش يا در روضه پيغمبراكرم صلي الله عليه و آله و سلم دفن شده است و مؤيد و شاهد اين قول حديثي است كه از حضرت رسول الله نقل گرديده كه فرموده است بين قبر من و منبرم روضه و باغي است از باغهاي بهشت.

 

علامه مجلسي رحمةالله عليه در كتاب بحارالانوار از ابن بابويه نقل نموده كه گفته نزد من به صحت رسيده كه پيکر مطهر حضرت فاطمه زهرا سلام الله عليها را در بيت خودش مدفون نمودند و بعد از آن كه بني اميه مسجد را توسعه دادند قبر فاطمه عليهاالسلام در مسجد واقع و جزء مسجد شد. صاحب كشف الغمه مي نويسد: مشهور آن است كه حضرت فاطمه زهرا سلام الله عليها را در بقيع دفن كردند.

 

 اينكه جسد حضرت فاطمه زهرا (س) پاره تن حضرت محمد مصطفي عليها افضل التحية والثناء در روضه منوره پدرش دفن گرديده است اصح و اصوب از تمام اقوال است و شاهد و مويد اين نظريه آن است كه حضرت اميرالمومنين علي عليه السلام در روضه پيغمبر خاتم صلي الله عليه و آله و سلم بر حضرت فاطمه عليهاالسلام نماز خواند و سپس پيغمبر را مخاطب ساخت و فرمود سلام من و دخترت كه در جوارت قرار گرفت بر تو باد يا رسول الله و اين كه دستي از قبر مبارك بيرون آمد و فاطمه را در برگرفت و مسلم است كه آن دست مبارك پيغمبر پدر بزرگوار فاطمه زهراي اطهر بوده است .

 

 و نيز دارد كه از حضرت مولانا علي بن محمد الهادي عليه الصلوة والسلام، به صورت كتبي سوال شده است. در اين مورد سائل مي پرسد: اگر صلاح مي دانيد محل بيت مادرتان حضرت فاطمه زهرا (س) را بفرمائيد و خبر دهيد.

 

« أ هي في طيبته او كما يقول الناس في البقيع؟ فكتب هي مع جدي صلوات الله عليه و آله. »

 

 آيا محل دفن مادرتان در طيبه است يعني در مدينه منوره يا همانطور كه بين مردم مشهور است و مي گويند در بقيع است؟ حضرت امام هادي عليه السلام در پاسخ مرقوم فرمود و نوشت آن حضرت با جدم رسول الله صلوات الله عليه و اله مي باشد و اين فرمايش حضرت تأييد و شاهد ديگري است بر اين نظريه كه بگوئيم حضرت فاطمه زهرا سلام الله عليها با پدر بزرگوارش حضرت رسول الله مي باشد.

 

 در عين حال وظيفه ما شيعيان و محبان حضرت فاطمه زهرا سلام الله عليها اين است كه در تمام اماكن نامبرده آن حضرت را زيارت نماييم و در مقام زيارت بگوييم:

 
 
 السلام عليك يا سيدة نساء العالمين
 
 السلام عليك يا والدة الحجج علي الناس اجمعين
 
 السلام عليك ايتهاالمظلومة الممنوعة حقها
 

 السلام عليك يا بنت رسول الله . السلام عليك يا بنت نبي الله

 

 السلام عليك يا بنت حبيب الله . السلام عليك يا بنت خليل الله

 

 السلام عليك يا بنت صفي الله . السلام عليك يا بنت امين الله

 

 السلام عليك يا بنت خير خلق الله . السلام عليك يا بنت افضل انبياء الله و رسله و ملائكته

 

 السلام عليك يا بنت خيرالبريه. السلام عليك يا سيدة نساء العالمين من الاولين و الاخرين

 

 السلام عليك يا زوجة ولي الله و خير خلقه بعد رسول الله

 

 السلام عليك يا ام الحسن و الحسين سيدي شباب اهل الجنة

 

 السلام عليك يا ام المومنين. السلام عليك يا ايتها الصديقة الشهيده

 
 السلام عليك ايتها الرضية المرضيه
 

 السلام عليك ايتها الفاضلة الزكيه. السلام عليك ايتها الحوراء الانسيه

 

 السلام عليك ايتها التقية النقيه. السلام عليك ايتها المحدثة العليمه

 
 السلام عليك ايتها المعصومة المظلومه
 

 السلام عليك يا فاطمه بنت محمد رسول الله و رحمة الله و بركاته

منبع:پايگاه اطلاع رساني حج

 

 

شما نظر بدهيد

نام / عنوان :
ايميل / سايت :
متن نظر :

لطفا نظرات، پیشنهادات و انتقادات خود را در خصوص سایت خبر معارف به آدرس MaarefNews@Yahoo.com  ارسال نمایید.