نامزدهای انتخابات از اظهارات دشمن شادكن پرهیز كنند

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی صبح امروز در دیدار مسئولان قوه ‌قضائیه، تاكید كردند: نامزدها از اظهارات دشمن شادكن پرهیز كنند.

1403/04/03
|
09:53

رهبر معظم انقلاب اسلامی صبح امروز در دیدار مسئولان قوه ‌قضائیه، «حل‌وفصل مسائل و اختلافات مردم براساس عدالت» و «جلوگیری از عبور از خط قرمز قانون» را از مسئولیت‌های اصلی دستگاه قضا برشمردند و افزودند: مهمترین وظیفه دستگاه قضایی اجرای شجاعانه و بدون ملاحظه عدالت است.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در ابتدای این دیدار با گرامیداشت یاد شهدای دستگاه قضا از جمله شهید بهشتی و همچنین شهید رئیسی كه سابقه‌ی برجسته‌ای در قوه‌ قضائیه داشته است، از زحمات رئیس، مسئولان، قضات و كاركنان شریف این قوه صمیمانه تشكر كردند.

رهبر انقلاب اسلامی با تأكید بر اینكه در قرآن و سایر منابع اسلامی بر كمتر مسئله‌ای مانند «عدالت» تكیه شده است، شجاعت را لازمه اجرای عدالت دانستند و گفتند: به فرموده امام سجاد(ع)، قوه ‌قضائیه باید بگونه‌ای عمل كند كه دشمنان خود را از ظلم و جور مصون بدانند و دوستان نزدیك از جانب‌داری غیرعادلانه مأیوس باشند؛ كه اگر اینگونه شود، مسئله بسیار مهم «امنیت روحی و روانی مردم» تأمین خواهد شد.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با اشاره به لزوم برنامه‌محوری قوه قضائیه و اسناد خیلی خوب تحول در این قوه، افزودند: باید این اسناد را به شكلی اجرا كرد كه اثر محسوسی در شاخص‌های مهم قضایی بگذارد.

ایشان كم شدن زمان رسیدگی به پرونده‌ها، استحكام و اتقان احكام دادگاه‌های بدوی كه منجر به كاهش نقض آراء در روند تجدیدنظر می‌شود و كاهش گزارش‌ها و شكایات به سازمان بازرسی را از جمله شاخص‌های مهمی خواندند كه باید با اجرای اسناد دستگاه قضا، بهبود یابد.

رهبر انقلاب اسلامی كثرت پرونده‌های قضایی را موجب فشار روی قضات و كاهش احتمالی اتقان احكام دانستند و گفتند: برای حل مشكل مهم كثرت پرونده‌های قضایی، باید فكری اساسی كرد.

ارتقای دانش قضایی همه قضات با استفاده از ظرفیت دانشگاه علوم قضایی و تقویت نیروهای جهادی دو توصیه دیگری رهبری به مسئولان دستگاه قضا بود.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با ابراز دغدغه نسبت به كم بودن سرعت رسیدگی به پرونده‌های دارای بازداشتی و در نتیجه طولانی‌شدن مدت بازداشت موقت افراد، گفتند: تكلیف اینگونه اشخاص را باید زودتر مشخص كرد تا كسی به علت طولانی‌شدن رسیدگی به پرونده، در سختی زندان قرار نگیرد.

رهبر انقلاب همچنین با اشاره به لاینحل بودن مشكل برخی زندانی‌های دارای بدهی افزودند: برخی اشخاص اگر تا آخر عمر هم در زندان باشند، قدرت پرداخت بدهی خود را ندارند كه این مشكل باید علاج شود.

تأكید بر استناد قضات به قوانین داخلی و نه منابع حقوق‌بشر غرب، ادامه بازدیدهای میدانی رئیس دستگاه قضا و پیگیری اجرای تصمیمات امیدافزای گرفته شده در این بازدیدها نكات دیگر سخنان رهبر انقلاب بود.

ایشان در جمع‌بندی این بخش از سخنان خود گفتند: بگونه‌ای عمل كنید كه افكار عمومی، قوه ‌قضائیه را عدالت‌خانه و مركز احقاق بدون ملاحظه حقوق بداند.

رهبر انقلاب در بخش پایانی سخنان‌شان توصیه‌ای مهم خطاب به نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری بیان كردند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای برنامه‌های انتخاباتی تلویزیون را خوب و باعث آشنایی مردم با دیدگاه‌های گوناگون خواندند و خطاب به نامزدهای انتخابات گفتند: مباحث نامزدها در تلویزیون یا اظهارات دیگر آنها موجب نشود كه یك نامزد برای غلبه بر رقیب، حرف دشمن‌پسند و دشمن شادكن بزند.

ایشان افزودند: فرض بر این است كه همه نامزدها، ایران و جمهوری اسلامی را دوست دارند؛ چون می‌خواهند در این نظام و برای خدمت به مردم، رئیس جمهور شوند. بنابراین نباید بگونه‌ای صحبت كنند كه دشمن خوشحال شود.

در ابتدای این دیدار، رئیس دستگاه قضا تشكیل مداوم كارگروه‌های مشترك قوه ‌قضائیه و دولت را از مهمترین اتفاقات مطلوب یك سال گذشته عنوان كرد.

آقای اژه‌ای اقداماتی چون «ابلاغ سند به‌روزشده تحول قوه‌ قضائیه»، «همكاری با قوا برای اصلاح قوانین اقتصادی و جلوگیری از ورشكستگی برخی كارخانجات بزرگ تولیدی»، «ورود جدی به رفع مشكلات حقوقی اراضی مردم»، «ارتقاء نظارت میدانی بر گمركات، بنادر و انبارها»، «رصدهوشمند فعالیت‌های عمرانی و كاهش چشمگیر ساخت‌وسازهای غیرمجاز»، « بیش از 400 هزار ملاقات مردمی مسئولان قضایی در سراسر كشور» و «پیگیری جدی دیپلماسی قضایی با همكاری ستاد حقوق بشر و وزارت خارجه» را از مهمترین اقدامات این دستگاه برشمرد.

بخش‌هایی از بیانات رهبر انقلاب در این دیدار:
برنامه‌های تلویزیونی خوبی دارد انجام میگیرد و آشنایی میدهد به مردم نسبت به نظرات و آرای نامزدهای گوناگون.

من توصیه‌ام این است كه این مباحثاتی كه آقایان نامزدها در تلویزیون با هم میكنند یا اظهاراتی كه میكنند یا در جمع شان یا تك تك، این اظهارات موجب نشود كه یك نامزدی برای غلبه بر رقیب حرفی بزند كه دشمن‌شاد كند ما را.

حرف دشمن‌پسند زده نشود. این یك نكته‌ی مهمی است. ممكن است گاهی حرفهایی صادر بشود كه این، كشور را، ملت را، نظام جمهوری اسلامی را دشمن‌شاد كند، این جایز نیست. حرفهایی كه زده میشود حرفهایی باشد كه دشمن كشور را، دشمن ملت را، دشمن نظام را خوشحال نكند.

دسترسی سریع