برائت و تولی و تبری؛ ره‌آورد سفر حج است

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: مهم این است كه مسئله برائت در جان، و قلب مؤمنین و حجاج نفوذ كند. حاجیان، بُعد سیاسی و تولی و تبری را هم با خود به ارمغان بیاورند.

1403/03/19
|
13:23

حجت‌الاسلام عبدالحسین خسروپناه، دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی، با توجه به تأكید مقام معظم رهبری بر تبلیغ منطق قرآنی برائت، و نقش حجاج در این امر افزود: قرآن كریم خیلی زیبا در سوره برائت به عنوان آخرین سوره‌ای كه بر پیامبر (ص) نازل شده است به موضوع برائت اشاره می‌كند. سوره مائده صدوسیزدهمین سوره قرآن كریم است كه بر پیامبر (ص) نازل شده است و سوره برائت یا سوره توبه صد و چهاردهمین سوره است.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: در سوره مائده تاكید بر ولایت خدا، رسول و اهل بیت (ع) است و البته نفی ولایت طاغوت نیز در سوره مائده آماده است، آنجا كه می‌فرماید: «یا أَیُّهَا الَّذینَ آمَنُوا لا تَتَّخِذُوا الْیَهُودَ وَ النَّصارى أَوْلِیاءَ بَعْضُهُمْ أَوْلِیاءُ بَعْضٍ...»؛ در سوره برائت هم، آنگونه كه از نامش پیداست، كاملاً شفاف و واضح به نفی ولایت طاغوت پرداخته است.

خسروپناه افزود: مسئله برائت این نیست كه صرفاً عده‌ای از مؤمنین جمع بشوند و شعاری بدهند؛ بلكه مهم این است كه این تفكر در جان و قلب مؤمنین و حجاج نفوذ كند، كه اگر شما به جهت پذیرش ولایت الهی دور این كعبه طواف می‌كنید و سعی بین صفا و مروه را انجام می‌دهید، اگر این ولایت ایجابی كنارش ولایت سلبی و نفی ولایت طاغوت نباشد، آن ولایت ایجابی هم ارزش نخواهد داشت و به تعبیری پارادوكسیكال است، چون ولایت الهی «لَا إِلَهَ إِلَّا اللَّهُ» است.

وی گفت: نمی‌شود بگوییم كه ما ولایت خدا را قبول داریم و استكبار جهانی و ولایت طاغوت و رژیم صهیونیستی را هم می‌پذیریم. این همه جنایت كنند و مردم مظلوم غزه و زنان و بچه‌های بی‌گناه را به شهادت برسانند و بعد هم بگویند كه ما ولایت خدا را پذیرفته‌ایم؛ این به هیچ وجه قابل جمع نیست.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به اینكه بهترین راه برای ترویج مسئله برائت آیات قرآن كریم است، افزود: اگر حجاج ما معارف قرآنی را ترویج كنند به خوبی می‌توانند مفهوم قرآنی برائت را در جان مردم و جان حجاج جهان اسلام منتقل كرده و تسری بدهند.

خسروپناه گفت: با این روش، كل حجاجی كه به این سفر زیارتی و عبادی می‌آیند، بُعد سیاسی و ولایت‌مداری تولی و تبری را هم با خودشان به ارمغان می‌آورند؛ لذا باید اكثر حجاج ما وقتی به این سرزمین می‌روند در هنگام گفتگو با مردم و دیگر حجاج به این ولایت سلبی و ایجابی نیز اشاره كنند.

دسترسی سریع