نامه دبیركل مجمع تقریب به علمای جهان اسلام در خصوص حج برائت

اینك موعد حج در حالی فرا می‌رسد كه هزاران نفر از برادران، خواهران، پدران، مادران، جوانان، فرزندان، خردسالان و حتی نوزادان ما تحت ستم بی‌رحم‌ترین جنایت‌كاران تاریخ بشر به شهادت رسیده‌اند.

1403/03/09
|
15:40

حجت الاسلام والمسلمین دكتر حمید شهریاری در نامه ای به علمای جهان اسلام تأكید كرد: هرچند ملتهای مسلمان اكنون در بیداری اسلامی به سر می‌برند و نسبت به هر نوع مماشات و یا عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی حساسیت بسیار بالایی دارند اما واقعیت این است كه جبهه كفر و استكبار همچنان دست بردار نیست و درصدد ایجاد نیرنگ و فتنه‌های تازه است. لذا ما نیز وظیفه داریم تا زمانی كه خطراتی از این دست وجود دارند از پا ننشینیم.

متن نامه دكتر شهریاری با عنوان «حج برائت – نامه به علمای جهان اسلام» به شرح زیر است:

بِسْمِ ٱللَّهِ ٱلرَّحْمنِ ٱلرَّحِیمِ
الْحَمْدُ لِلَّهِ الْفَاشِی فِی الْخَلْقِ حَمْدُهُ وَ الْغَالِبِ جُنْدُهُ وَ الْمُتَعَالِی جَدُّهُ.
الْحَمْدُ لِلَّهِ الَّذِی لَبِسَ الْعِزَّ وَ الْكِبْرِیَاءَ وَ اخْتَارَهُمَا لِنَفْسِهِ دُونَ‏ خَلْقِهِ وَ جَعَلَهُمَا حِمًى وَ حَرَماً عَلَى غَیْرِهِ وَ اصْطَفَاهُمَا لِجَلَالِهِ‏، وَ جَعَلَ اللَّعْنَةَ عَلَى مَنْ نَازَعَهُ فِیهِمَا مِنْ عِبَادِهِ.
وَ نَشْهَدُ أَنَّ مُحَمَّداً عَبْدُهُ وَ رَسُولُهُ، دَعَا إِلَى طَاعَتِهِ وَ قَاهَرَ أَعْدَاءَهُ جِهَاداً عَنْ دِینِهِ، لَا یَثْنِیهِ عَنْ ذَلِكَ اجْتِمَاعٌ عَلَى تَكْذِیبِهِ وَ الْتِمَاسٌ لِإِطْفَاءِ نُورِهِ.
و اما بعد فَرَضَ اللَّهُ الْحَجَّ [تَقْوِیَةً] تَقْرِبَةً لِلدِّینِ، وَ الْجِهَادَ عِزّاً لِلْإِسْلَامِ.
آری به راستی حج در امتداد جهاد قرار دارد چنانكه به فرموده امام علی‌بن ابی‌طالب(ع): «وَالْحَجُّ جِهَادُ كُلِّ ضَعِیفٍ»(نهج‌البلاغه، حكمت136)

علما و فضلای جهان اسلام!
اینك موعد حج در حالی فرا می‌رسد كه هزاران نفر از برادران، خواهران، پدران، مادران، جوانان، فرزندان، خردسالان و حتی نوزادان ما تحت ستم بی‌رحم‌ترین جنایت‌كاران تاریخ بشر به شهادت رسیده‌اند.

دنائت و جنایات رژیم صهیونیستی در طول هفت ماه گذشته آنقدر وسیع و ضدانسانی بوده كه وجدان بشریت را در سراسر جهان به لرزه انداخته است. چنانكه این روزها شاهد فریاد تظلم و دادخواهی جوانان و دانشجویان آمریكایی و اروپایی در حمایت از ملت مظلوم فلسطین هستیم و در چنین شرایط بی‌سابقه‌ای است كه خیل كثیری از امت اسلامی راهی سرزمین وحی و به جا آوردن فریضه حج می‌شود.

ما علما و نخبگان جهان اسلام با همه تنوع مذهبی، عقیدتی و گاه سیاسی‌مان اما در برابر دفاع از جان، مال و حیثیت امت اسلامی مسئولیم و در این مسئولیت با هم اتفاق نظر تام و تمام داریم.

در حال حاضر شرایط جهان به گونه‌ای است كه می‌توان ادعا كرد امت اسلامی در بی‌سابقه‌ترین دوران تاریخ به سر می‌برد؛ از سویی رژیم اشغالگر قدس در این هفت ماه به واسطه عملكرد وحشیانه‌اش در منزوی‌ترین دوران تاریخ موجودیت جعلی‌اش قرار گرفته است و افكار عمومی جهان برای نخستین بار در این ابعاد وسیع از ملت مظلوم فلسطین پشتیبانی و جنایات رژیم غاصب را محكوم می‌كند. از سوی دیگر میان جبهه استكبار شاهد رخنه و شكاف‌های جدی هستیم كه به نظر می‌رسد بر عمق آن افزوده خواهد شد.

در چنین شرایطی است كه اكنون در آستانه فرار رسیدن موعد حج قرار گرفته‌ایم و جمع كثیری از ملت‌های مسلمان عازم سرزمین حجاز این میعادگاه انبیای الهی – كه لِیَقُومَ النَّاسُ بِالْقِسْطِ (حدید25)- هستند.

ما علمای جهان اسلام وظیفه داریم از این فرصت استثنایی در این شرایط به غایت خطیر جهانی نهایت بهره را ببریم و با آگاه‌سازی حجاج بیت‌الله الحرام فلسفه حج و نقش بی‌نظیر آن در اتحاد اسلامی و برائت از مشركین – خاصه كفاری كه سال‌ها است با وحشیانه‌ترین رفتارها دست تجاوز به امت اسلامی دراز و در ماه-های اخیر به شكل بی‌سابقه‌ای آن را تشدید كرده‌اند – را تبیین كنیم.

حج، حقا برای امت اسلامی انگاره‌ای فراسرزمینی و جهانی است. چنانكه در قرآن كریم آمده خداوند به ابراهیم (علی نبینا و آله و علیه‌السلام) دستور می‌دهد عموم مردم و نه فقط مومنان را به حج فرا بخواند: «وَ اَذِّن فِی النّاسِ بِالحَجّ»(حج،27)

مراسمی به وسعت و با شكوهی حج همواره می‌تواند نقش بزرگ‌ترین رسانه اسلام را ایفا كند و پیام مبارك این دین مبین را به جهان انتقال دهد؛ به ویژه در شرایطی مانند اكنون كه تمام جهانیان چشم خود را به مظلوم‌ترین و محروم‌ترین جماعت انسانی در دنیا یعنی ساكنان و مالكان حقیقی سرزمین اشغالیِ فلسطین دوخته‌اند. ما وظیفه داریم خلیل‌وار از جبهه كفر و استكبار جهانی برائت بجوییم. همانگونه كه خداوند ابراهیم(ع) را برای ما اسوه و سرمش قرار داده است: «قَدْ كَانَتْ لَكُمْ أُسْوَةٌ حَسَنَةٌ فِی إِبْرَاهِیمَ وَالَّذِینَ مَعَهُ إِذْ قَالُوا لِقَوْمِهِمْ إِنَّا بُرَآءُ مِنْكُمْ وَمِمَّا تَعْبُدُونَ مِنْ دُونِ اللَّهِ كَفَرْنَا بِكُمْ وَبَدَا بَیْنَنَا وَبَیْنَكُمُ الْعَدَاوَةُ وَالْبَغْضَاءُ أَبَدًا حَتَّىٰ تُؤْمِنُوا بِاللَّهِ وَحْدَهُ»(ممتحنه/4).

علاوه بر اینها حج تمرین اتحاد و همبستگی نیز هست؛ مراسمی كه در مناسك آن حاجیان مشق وحدت می‌كنند و ایامی در تلازم و هماهنگی با یكدیگر به سر می‌برند. آن هم تلازمی كه در آن نمایشی از ایستادگی و مقاومت است: «جَعَلَ اللَّهُ الْكَعْبَةَ الْبَیْتَ الْحَرَامَ قِیَامًا لِلنَّاسِ»(مائده/97).

آری این هماهنگی و همبستگی بزرگ‌ترین مانور وحدت است كه می‌تواند قلوب مومنین را تسلی دهد و دشمنان اسلام را بترساند. مومنین با این مانور وحدت، قدرت خویش را نیز به نمایش می‌گذارند و نخبگان، امرا و دولت‌های‌شان را به همبستگی هرچه بیشتر اسلامی ترغیب و بلكه به ایشان تكلیف می‌كنند.

علما و فضلای جهان اسلام!
هرچند ملت‌های مسلمان اكنون در بیداری اسلامی به سر می‌برند و نسبت به هر نوع مماشات و یا عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی حساسیت بسیار بالایی دارند اما واقعیت این است كه جبهه كفر و استكبار همچنان دست بردار نیست و درصدد ایجاد نیرنگ و فتنه‌‌های تازه است. لذا ما نیز وظیفه داریم تا زمانی كه خطراتی از این دست وجود دارند از پا ننشینیم و همواره به خودمان، امت مسلمان و دولت‌های اسلامی متذكر شویم كه: «لَا یَنْهَاكُمُ اللَّهُ عَنِ الَّذِینَ لَمْ یُقَاتِلُوكُمْ فِی الدِّینِ وَلَمْ یُخْرِجُوكُمْ مِنْ دِیَارِكُمْ أَنْ تَبَرُّوهُمْ وَتُقْسِطُوا إِلَیْهِمْ ۚ إِنَّ اللَّهَ یُحِبُّ الْمُقْسِطِینَ»(ممتحنه/8).

البته صهیونیسم نیز با توطئه و نیرنگ، نقشه‌های خود را پیش می‌برد و در این مورد هم از قدرت‌های واسطه استفاده می‌كند و سال‌ها است كه هم‌پیمانان غربی و پشتیبانان خود را جلو می‌اندازد و درصدد است توطئه-های خود را با وساطت آنها پیش برد. لذا ضروری است ما علمای اسلام به این خدعه‌های پیچیده با بصیرت نظر كنیم و همواره دستورات وحی را پیش چشم داشته باشیم كه هر كس دشمنان اسلام و جنایتكاران غزه یا حامیان آنها را دوست بگیرد بی‌تردید از آنها خواهد بود: «یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا لَا تَتَّخِذُوا الْیَهُودَ وَالنَّصَارَى أَوْلِیَاءَ بَعْضُهُمْ أَوْلِیَاءُ بَعْضٍ وَمَنْ یَتَوَلَّهُمْ مِنْكُمْ فَإِنَّهُ مِنْهُمْ إِنَّ اللَّهَ لَا یَهْدِی الْقَوْمَ الظَّالِمِینَ»(مائده/51).

دسترسی سریع