حضور در انتخابات صرفاً تكلیف نیست حق مردم است

ائمه‌ی جمعه‌ی سراسر كشور صبح امروز (سه‌شنبه) با حضور در حسینیه‌‌ی امام خمینی(ره) با حضرت آیت‌الله خامنه‌ای دیدار كردند.

1402/10/26
|
15:49

ائمه‌ی جمعه سراسر كشور از دقایقی پیش با حضور در حسینیه‌ امام خمینی(ره) با حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر انقلاب اسلامی دیدار كردند.

بیست و ششمین گردهمایی سراسری ائمه جمعه كشور از روز یكشنبه «24 دی ماه» با حضور در حرم مطهر بنیان‌گذار جمهوری اسلامی ایران و تجدید میثاق با امام مقاومت آغاز شد كه دیدار با حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه كشورمان و برگزاری گردهمایی با حضور آیت الله سید ابراهیم رئیس جمهور از جمله برنامه های بیست و ششمین گردهمایی نمایندگان ولی فقیه و ائمه جمعه سراسر كشور بود.


ائمه‌ی جمعه‌ی سراسر كشور صبح امروز (سه‌شنبه) با حضور در حسینیه‌‌ی امام خمینی(ره) با حضرت آیت‌الله خامنه‌ای دیدار كردند.

رهبر معظم انقلاب اسلامی صبح امروز در دیدار ائمه جمعه سراسر كشور، «حضور، خواست و اقدام مردم» را یك اصل اساسی در اسلام خواندند و با تحسین وفاداری، صبوری، علاقمندی، هوشمندی و فداكاری ملت ایران، گفتند: این مردم حتی با ظواهر متفاوت، مؤمنند و دلشان با خداست و باید به معنای واقعی كلمه قدر آنان را دانست و عمیقا به آنها محبت ورزید.

ایشان همچنین ایستادگی و توكل مردم مظلوم غزه را باعث تحسین جهانیان، ترویج اسلام و توجه ملت‌ها به قرآن دانستند و فعالیت ملت یمن و دولت انصارالله را در دفاع از مردم غزه، مصداق بارز جهاد فی سبیل‌الله خواندند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در ابتدای این دیدار، ماه رجب را از با فضیلت‌ترین ایام سال خواندند و آحاد مردم و مؤمنان را به استفاده هرچه بیشتر از این نعمت بزرگ الهی و ادعیه خوش‌مضمون آن و توسل و انابه و استغفار توصیه كردند.

رهبر انقلاب اسلامی امامت جمعه را جزو سخت‌ترین كارها دانستند؛ چرا كه امامِ فریضه الهی نماز جمعه، هم باید به حضرت حق متوجه باشد و رضایت او را هدف قرار دهد و هم منافع مردم و رضایت آنان را در نظر بگیرد.

ایشان توجه به مردم در فریضه نماز جمعه را نشانه‌ای از جایگاه اساسی مردم در اسلام و نقش بسیار برجسته آنان در حیات و تحرك اسلامی برشمردند و افزودند: نقش‌آفرینی و حق مردم در نظام اسلامی به‌گونه‌ای است كه به فرموده امیرمومنان(ع) اگر مردم نخواهند و نیایند، تكلیف از شخصِ صاحب حقی مانند ایشان هم ساقط است؛ اما اگر مردم خواستند، پذیرش مسئولیت بر او واجب می‌شود.

رهبر انقلاب با استناد به آیه‌ای از قرآن كریم درباره یاری كردن پیامبر(ص)، افزودند: خداوند دست یاری مؤمنان را در ردیف نصرت و كمك خود به پیامبر بیان می‌كند و این نشان می‌دهد كه هركس در هر رتبه‌‌ای و درجه‌ای، در انجام دادن وظایف به كمك مردم نیازمند است.

ایشان با اشاره به وظایف متفاوت مسئولان و اشخاص مؤثر در جامعه برای جذب و به‌ صحنه ‌آوردن مردم، گفتند: حكمت الهی نماز جمعه، تأمین اصل حضور مردم و ارتقاء و گسترش این حضور است؛ به همین علت، امام جمعه موظف است در خطبه‌ها با نمازگزاران حرف بزند و به آن‌ها فكر و راه و برنامه ارائه كند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، موعظه در معنای وسیع این كلمه را محور اساسی خطبه‌های نماز دانستند و افزودند: موعظه فقط مختص مسائل معنوی و اخلاقی نیست بلكه زمینه‌های سیاسی و اجتماعی را هم شامل می‌شود.

ایشان آگاه كردن مردم از «قضایای داخلی و جهانی، توطئه‌ها و نقشه‌های دشمن و نیازها و واقعیات جامعه» را جزو الزامات محتوایی خطبه‌ها برشمردند و در بیان مصادیقی از موعظه‌های اجتماعی گفتند: ضرورت افزایش جمعیت و تقویت نیروی انسانی كشور، تبیین مسئله ازدواج در سن مناسب و تشریح ضرورت پرهیز از اسرافِ حقیقتا زیان‌آور در موارد متعدد از جمله زمینه‌هایی است كه نیاز به موعظه اجتماعی دارد.

رهبر انقلاب مواعظ اخلاقی را هم بسیاری ضروری و موجب لطافت روحی برشمردند و در جمع‌بندی این بخش از سخنان‌شان گفتند: هدف خطبه‌ها و موعظه‌های سیاسی، اجتماعی و اخلاقی غنی‌سازی فكری مخاطبان است تا ذهن آن‌ها درباره مسائل و راه‌حل‌های زندگی فردی و اجتماعی تقویت شود.

رهبر انقلاب در ادامه‌ی بیان الزامات خطبه‌های نمازجمعه، مسئله «نیازسنجی و مخاطب‌شناسی» را مورد تأكید قرار دادند و گفتند: مخاطبان نمازجمعه طیفی از زن و مرد و پیر و جوان با سطح سواد و آگاهی مختلف هستند و هنر امام‌جمعه بیان مطالبی است كه هر كدام از مخاطبان، بتوانند از آن بهره خود را داشته باشند.

ایشان با اشاره به قرار داشتن ذهن جوانانِ امروز در معرض انبوه ورودی‌ها و سخنان متفاوت، شناخت مسائل ذهنی آنان را لازمه پاسخگویی درست به نیازها دانستند و افزودند: برای نیازسنجی و شناخت صحیح ذهن مخاطب، معاشرت با مردم و مردمی بودن امام‌جمعه ضروری است.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، مطالعه و انس با قرآن و حدیث و كتاب‌های معارفی را ضرورتی مهم برای غنابخشی به خطبه‌های نمازجمعه و پاسخ صحیح به نیازهای مخاطبان خواندند و گفتند: یك ضرورت دیگر برای ایفای مأموریت مهم امامت جمعه، دلسوزی و محبت ورزیدن به مردم است.

ایشان در تبیین ویژگی‌های بی‌نظیر مردم ایران به‌عنوان مردمی عمیقاً دوست‌داشتنی، گفتند: مردم ما مردمی بسیار خوب و مؤمن هستند و حتی كسانی كه به برخی ظواهر ملتزم عملی نیستند، دلشان با خدا و معانی و مفاهیم معنوی است؛ ضمن اینكه ملتزم نبودن در عمل به نوعی در برخی رفتارهای همه ما وجود دارد.

رهبر انقلاب، وفاداری و آمادگی برای حضور در میدان‌های گوناگون دفاع از ایران و نظام اسلامی در مقابل انواع تهاجم تبلیغاتی، عملی، سیاسی و اقتصادی بدخواهان را دیگر ویژگی ممتاز مردم خواندند و خاطرنشان كردند: مردم ما در هر موقعیتی كه كشور و انقلاب نیاز به دفاع داشته است با به خیابان آمدن، صبر، شعار و حمایت و حتی با رفتن به میدان جنگ، وفاداری خود را نشان داده‌اند و به همین علت امام بزرگوار قاطعانه می‌فرمود ایمان مردم ما بهتر از ایمان مردم صدر اسلام است.

ایشان افزودند: به معنی واقعی باید قدردان مردم مؤمن، علاقه‌مند، وفادار و هوشمند ایران باشیم و آنها را عمیقا دوست بداریم؛ ضمن اینكه محبت به مردم همچون اكسیری است كه باعث اثرگذاری حرف شما در دل مردم خواهد شد.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، دعوت به تقوا در خطبه‌های نمازجمعه را محدود به مسائل فردی ندانستند و گفتند: در قرآن به تعاون و همكاری در كار خیر و تقوا سفارش شده است؛ بنابراین تقوا یك امر اجتماعی هم است.

ایشان با تأكید بر اینكه اسلام، دینی سیاسی است و همه مسلمانان باید در صحنه سیاست حضور داشته باشند، افزودند: البته میدان سیاست میدانی لغزنده است و برای جلوگیری از لغزش‌ها، مجهز شدن به «تقوای سیاسی، خویشتنداری و چشم باز» ضروری است كه در این صورت جنگ روانی دشمن هم بی‌اثر می‌شود.

رهبر انقلاب، ملامت و سرزنش‌گری در مقابل هر حرف یا كار خوب را از نمونه‌های جنگ روانی دشمن دانستند و گفتند: بنا به دستور قرآن از سرزنش‌ها نباید ترسید.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، تشویق آحاد مردم به حضور در میدان‌های مختلف سیاسی و اجتماعی را در خطبه‌های نمازجمعه ضروری خواندند و افزودند: تشویق مردم به كارهای خیر اجتماعی مانند مشاركت در ساخت مدرسه و بیمارستان و كمك به آزادی زندانیان نیازمند و یا تشویق به حضور در میدان سیاسی مانند انتخابات، كاری لازم است.

ایشان حضور در انتخابات را هم وظیفه و هم حقّ مردم دانستند و گفتند: حضور مردم در انتخابات به معنای حقیقی كلمه لازم است؛ البته انتخابات صرفاً تكلیف نیست بلكه حق مردم است كه بتوانند قانون‌گذاران، مجریان قانون و یا اعضای مجلس خبرگان را انتخاب كنند.

رهبر انقلاب با تأكید بر اینكه جهاد تبیین در تشویق مردم به حضور در صحنه مؤثر است، صرف دعوت زبانی را كافی ندانستند و افزودند: عمل، روی خوش، زبان پاسخگو و حضور در جمع‌های گوناگون مردم بخصوص جمع‌های جوانان ضروری است.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در بخش پایانی سخنانشان، با تأكید بر اینكه امروز دست خدا در مسئله بین‌المللی غزه قابل مشاهده و نمایان است، گفتند: مردم مظلوم و مقتدر غزه توانستند دنیا را تحت تأثیر مبارزات خود قرار دهند و امروز دنیا به این مردم و مبارزان و گروه مقاومت آن‌ها به چشم قهرمان نگاه می‌كند.

ایشان برجسته شدن مظلومیت و در عین حال پیروزی مردم غزه در چشم جهانیان را از آثار و بركات صبر و توكل آنان خواندند و افزودند: در مقابل، امروز كسی در دنیا قائل به پیروزی رژیم غاصب و خبیث صهیونیستی در جنگ نیست و در نظر آحاد مردم دنیا و سیاسیون، این رژیم، موجودی ظالم، بی‌رحم‌، گرگ خونخوار و شكست خورده و متلاشی است.

رهبر انقلاب با تأكید بر اینكه مردم غزه با ایستادگی خود اسلام را در چشم انسان‌های جستجوگر عالَم، ترویج و قرآن را محبوب كردند، از خداوند سربلندی روزافزون مبارزان جبهه مقاومت بخصوص مردم و مبارزین غزه را مسألت كردند.

ایشان همچنین با تمجید و تحسین كار بزرگ ملت یمن و دولت انصارالله در پشتیبانی از مردم غزه، خاطرنشان كردند: یمنی‌ها به مجاری حیاتی رژیم صهیونیستی ضربه وارد كردند و از تهدید آمریكا نترسیدند چرا كه انسانِ خداترس از غیرِ خدا نمی‌ترسد و این كار آنها حقاً و انصافاً مصداق جهاد فی سبیل الله است.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای ابراز امیدواری كردند: به اذن پروردگار این مجاهدت‌ها، مقاومت‌ها و فعالیت‌ها تا پیروزی ادامه پیدا كند و خداوند نصرت و یاری خود را شامل همه كسانی نماید كه در راه مورد رضایت او حركت می‌كنند.

پیش از بیانات رهبر انقلاب، حجت‌الاسلام حاج علی‌اكبری رئیس شورای سیاست‌گذاری ائمه جمعه به بیان گزارشی از بیست‌وششمین اجلاس ائمه سراسر كشور با حضور قریب به 900 امام جمعه پرداخت

دسترسی سریع