امام جمعه پناه مردم است

رئیس جمهور با اشاره به اینكه تریبون‌های نماز جمعه همواره به دنبال اجرای عدالت، مبارزه با فساد، تبعیض و فقر بوده و این مطالبه‌گری را با دقت و حساسیت دنبال كرده‌اند، گفت: این نقش‌آفرینی ائمه جمعه برای مردم و مسئولین جامعه نعمتی الهی است.

1402/10/25
|
15:01

حجت الاسلام والمسلمین سید ابراهیم رئیسی صبح امروز دوشنبه در «بیست و ششمین گردهمایی سراسری ائمه جمعه كشور» ضمن تسلیت سالروز شهادت امام هادی (ع)، نماز جمعه را دارای جایگاهی اثرگذار و برخوردار از كاركردهای متنوع در حوزه‌های مختلف عبادی، معنوی، مقاومت، ایستادگی، سیاست و تبیین مسائل سیاسی و اجتماعی دانست كه به حق از سوی رهبر معظم انقلاب اسلامی قرارگاه سیاسی، عبادی، مقاومت، فرهنگی و اجتماعی توصیف شده است.

رئیس جمهور، امام جمعه را پناه مردم و شخصیتی موثر در تنویر افكار عمومی، امیدآفرینی و رفع گره‌های ذهنی جامعه دانست و گفت: ائمه جمعه گره‌های ذهنی را كه یا از روی غفلت و یا از روی دشمنی در جامعه ایجاد شده رفع می‌كنند و از سوی دیگر ستادهای نماز جمعه یكی از مهمترین جایگاه‌های نیروسازی برای نظام و دستگاه‌ها هستند و در عرصه‌های مختلف از دوران دفاع مقدس و پس از آن همواره به تعلیم و تعدیل بوده‌اند.

حجت الاسلام والمسلمین رئیسی با اشاره به اینكه تریبون‌های نماز جمعه همواره به دنبال اجرای عدالت، مبارزه با فساد، تبعیض و فقر بوده و این مطالبه‌گری را با دقت و حساسیت دنبال كرده‌اند، افزود: این نقش‌آفرینی ائمه جمعه برای مردم و مسئولین جامعه نعمتی الهی است؛ برای مسئولین از بابت اینكه یك جایگاه امین ناظر آنهاست و برای مردم نیز از این بابت كه می‌بینند جایگاهی هست كه آنها را می‌بیند و سخن‌شان را می‌شنود و با امانت و اخلاص و بر مدار عدالت به دنبال اصلاح واقعی در عرصه‌های مختلف است.

رئیس جمهور ائمه جمعه را از جمله مصلحان واقعی و دلسوز جامعه و نظام كه مسائل را مجدانه و مجاهدانه دنبال می‌كنند، توصیف و تصریح كرد: علما و ائمه جمعه و جماعت در طول تاریخ هزینه‌های گزافی برای اصلاح جامعه، علم‌افزایی، تربیت نفوس مسعده و اجرای عدالت پرداخته‌اند و از جمله در دوران دفاع مقدس بیشترین شهید در میان اصناف مختلف متعلق به علما است.

حجت الاسلام والمسلمین رئیسی با بیان اینكه ائمه جمعه كسانی هستند كه همواره مقابل نفاق، كژی‌ها و بی‌عدالتی‌ها ایستاده و حاضر به عقب‌نشینی و تسلیم نشده‌اند، اظهار داشت: علما و ائمه جمعه و روحانیت پیشتازان و الگوی جامعه هستند و هرگز نباید اجازه دهیم این الگوها به حاشیه رانده شوند.

رئیس جمهور با تاكید بر اینكه امروز سلوك رهبر معظم انقلاب اسلامی در بیان و عمل برای بنده و شما حجت است، خاطرنشان كرد: مقام معظم رهبری چه در دوران پیش از پیروزی انقلاب اسلامی و چه در دوران پس از انقلاب اسلامی و در همراهی با امام راحل و پس از آن به عنوان جانشین بنیانگذار جمهوری اسلامی، در فكر و اندیشه و عمل یك الگو بوده و هستند.

حجت الاسلام والمسلمین رئیسی جایگاه ائمه جمعه را در تبیین دستاوردهای نظام و نیز بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی به عنوان سندی پرمغز، جایگاهی رفیع و موثر دانست، گفت: گاهاً به ما گفته می‌شود كه گفتمان دولت مردمی چیست؟ بنده در جواب گفته‌ام كه گفتمان این دولت گفتمان امام و رهبری و سند آن بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی است.

رئیس جمهور افزود: آنچه برخی دولت‌ها تحت عنوان یك یا دو كلمه به عنوان گفتمان خود معرفی كرده‌اند، در واقع شعار آن دولت‌ها بوده چرا كه گفتمان امری است كه باید نهادینه شده باشد. لذا گفتمان این دولت همان گفتمان امام و رهبری است و بنده و اعضای دولت به عنوان سربازان نظام به دنبال اجرایی و عملیاتی كردن آن هستیم.

حجت الاسلام والمسلمین رئیسی اظهار داشت: گفتمان امام و رهبری در عرصه‌های مختلف رهنمودهای اجرایی دارد كه برای مردم نیز قابل فهم است و با آن ارتباط برقرار كرده‌اند. وقتی امام و رهبری در عرصه‌های مختلف فرهنگی، سیاسی، سیاست خارجی مسائل را تبیین كرده‌اند و مردم نیز با گفتمان آنها در این زمینه‌ها ارتباط گرفته‌اند، دیگر طرح شعار یا عناوین مشابه به عنوان گفتمان چه معنایی دارد!

رئیس جمهور با اشاره به اینكه امروز خون شهدا و حضور مردم در عرصه‌های مختلف تحت رهنمودهای رهبر معظم انقلاب اسلامی و نیز پیشرفت‌های علمی و فناوری برای كشور تولید اقتدار كرده است، خاطرنشان كرد: وظیفه ما این است كه از این قدرت صیانت كرده و در مرحله بعد ضمن تلاش برای ارتقا،‌ از آن برای رفع مشكلات، گشودن گره‌ها و افزایش رفاه اجتماعی بهره بگیریم.

حجت الاسلام والمسلمین رئیسی اضافه كرد: به عنوان دولت تلاش خواهیم كرد كه از قدرتی كه برای كشور خلق شده برای رفع مشكلات، هموار كردن مسیر و افزایش امید جامعه نهایت بهره را ببریم. كشور ظرفیت‌های زیادی دارد و باور داریم كه اگر این ظرفیت‌ها را خوب بشناسیم و از آنها به شكل صحیح استفاده كنیم می‌توانیم دغدغه‌های مردم را برطرف كنیم.

رئیس جمهور گفت: دشمن در جایگاه دشمنی خود نمی‌خواهد مشكلات حل شود و به دنبال القای یأس و ناامیدی در جامعه است، اما ما در دولت به دنبال این هستیم كه بگوییم ملت ایران به عنوان ملتی با اراده به صحنه آمده تا بر سرنوشت خود كاملا مسلط باشد و مقتدرانه كشور را به پیش ببرد و القائات دشمن را باطل كند.

حجت الاسلام والمسلمین در بخش دیگری از سخنان خود در جمع ائمه جمعه سراسر كشور ضمن مروری كوتاه بر كارنامه عملكرد دولت مردمی به برخی اقدامات انجام شده در طی 2.5 سال گذشته از جمله «كنترل و مهار موفق بیماری كرونا»، «رفع كسری بودجه 480 هزار میلیارد تومانی با ایجاد منابع جدید درآمدی برای كشور»، «كنترل و مهار رشد نقدینگی و كاهش آن از 42 درصد به 27 درصد»، «تعیین تكلیف بانك‌های ناتراز»، «اجرای نظام تعرفه‌گذاری پرستاران و رتبه‌بندی معلمان پس از یك دهه معطلی»، «نهضت تكمیل پروژه‌های نیمه تمام و بازگرداندن 6 هزار و 500 كارگاه و كارخانه راكد به چرخه تولید»، «كنترل و كاهش ناترازی‌ها در بخش انرژی با افزایش ظرفیت تولید»، «حل مشكل تنش آبی 3 هزار و 500 روستا و برنامه‌ریزی برای تأمین یك میلیارد مكعبی آب شرب»، «رشد اقتصادی 4.2 درصدی»، «رشد چشمگیر تجارت نفتی»، «تلاش برای جبران كمبودها در بخش مسكن با ساخت یك میلیون و 900 هزار واحد مسكونی جدید»، «افزایش 10 درصدی تخت‌های بیمارستانی»، «توسعه بیمه سلامت»، «زهكشی 122 هزار هكتاری اراضی كشاورزی و افزایش 22 درصدی تولید محصولات كشاورزی» اشاره كرد.

حجت الاسلام والمسلمین رئیسی در ادامه به راهبرد دشمن برای ناامیدسازی مردم با بزرگنمایی نقاط ضعف و كوچك‌نمایی نقاط قوت اشاره كرد و با تأكید بر اهمیت نقش علما و ائمه جمع در روشنگری و تنویر افكار عمومی جامعه، اظهار داشت: بدون تردید امروز راهبرد ضروری كشور ایجاد امید در دل مردم است و تلاش برای ایجاد ناامیدی با هر انگیزه‌ای گناهی نابخشودنی و حركت در مسیر خواست دشمنان ملت ایران است.

رئیس جمهور در ادامه تحول‌خواهی، فسادستیزی و دغدغه‌مندی نسبت به اجرای عدالت را از جمله معیارهای اصلی دولت برای انتخاب مدیران در سراسر كشور عنوان كرد و گفت: قطعاً اگر معلوم شود مدیری فاقد این ویژگی‌هاست و انگیزه لازم برای گره‌گشایی از مشكلات مردم را ندارد، كنار گذاشته خواهد شد.

حجت الاسلام والمسلمین رئیسی مبارزه با فساد را از جمله اصول محوری دولت عنوان كرد و با بیان اینكه در معدود موارد از فساد كه در این دوره رخ داده، خود دولت كشف‌كننده، افشاكننده و پیگیری‌كننده آن بوده است، افزود: یقین بدانید در این دولت فساد تحمل نخواهد شد و به هیچ عنوان اجازه نخواهیم داد فساد در هیچ جایگاهی لانه كند.

رئیس جمهور در ادامه عدم دخالت ائمه جمعه كشور در انتصابات را قابل تقدیر دانست و اظهار داشت: به رغم اینكه گاهی فشارهای گوناگون از سوی برخی موجب خستگی مدیران دولت می‌شود، اما تا به امروز حتی در یك مورد ائمه جمعه در انتصابات دخالتی نداشته‌اند، گر چه خواسته دولت همواره اخذ دیدگاه‌ها، نظرات و پیشنهادات ائمه جمعه بوده است.

«تأكید بر لزوم توجه به مساجد سراسر كشور»، «التزام دولت به اجرای قانون عفاف و حجاب»، «اهتمام دولت به تمركززدایی با افزایش اختیارات استانداران»، «توجه به اقتصاد استان‌ها با تنفیذ حق مالكانه معادن و عایدی اجرای قانون مولدسازی به استان‌ها»، «اهتمام ویژه به تكمیل تعهد دولت‌های قبل به مردم در پروژه‌های مسكن مهر»، «تأكید بر ارتباط مستمر دولتمردان با مردم و همچنین استمرار سفرهای استانی برای رفع مشكلات نقاط مختلف كشور» از دیگر محورهای مهم سخنان رئیس جمهور ناظر به اظهارات چند تن از ائمه جمعه كشور بود.

حجت الاسلام والمسلمین رئیسی در پایان بر ضرورت حفظ هویت فرهنگی كشور در عصر گسترش ارتباطات و اطلاعات تأكید كرد و گفت: یكی از مسائل اثرگذار در كاهش جرم پایبندی به مسائل دینی و توجه به هویت فرهنگی است كه نقش ائمه جمعه سراسر كشور و دولتمردان در حفظ و ارتقای این سرمایه و میراث بزرگ كشور حائز اهمیت است.

پیش از سخنان رئیس جمهور حجت الاسلام والمسلمین سید محمدمهدی حسینی همدانی امام جمعه كرج، حجت‌الاسلام والمسلمین عبدالرضا پورذهبی امام جمعه سنندج، حجت الاسلام والمسلمین حسن علیدادی سلیمانی امام جمعه كرمان و حجت‌الاسلام والمسلمین حاج علی‌اكبری امام جمعه موقت تهران و رئیس شورای سیاستگذاری ائمه جمعه به بیان نظرات و دیدگاه‌های مشترك خود در بخش‌های مختلف سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی پرداختند.

همچنین با حضور حجت الاسلام والمسلمین رئیسی سامانه جامع مساجد كشور، مشتمل بر اطلاعات كمی و كیفی مساجد رونمایی شد.

دسترسی سریع