مرحوم طباطبایی توانست یك پایگاه فكری مستحكم با آرایش تهاجمی به وجود بیاورد

رهبر انقلاب در دیدار دست‌اندركاران برگزاری كنگره بین‌المللی علامه طباطبایی تاكید كردند: مرحوم آقای طباطبایی توانست یك پایگاه فكری مستحكم با آرایش تهاجمی به وجود بیاورد.

1402/08/24
|
11:32

متن بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار دست‌اندركاران برگزاری كنگره بین‌المللی علامه طباطبائی كه در تاریخ چهار‌شنبه 17 آبان 1402 برگزار شده بود، صبح امروز در محل برگزاری همایش در قم منتشر شد.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در این دیدار، مرحوم علامه را پدیده‌ای كم نظیر در حوزه‌های علمیه در قرن‌های اخیر خواندند و گفتند: یكی از كارهای مهم آیت‌الله سید محمد حسین طباطبائی در بحبوحه تهاجم اندیشه‌های وارداتی و بیگانه، جهاد فكری و تشكیل یك پایگاه فكری مستحكم و با آرایش تهاجمی بود، كاری كه امروز به آن نیاز داریم.

رهبر انقلاب اسلامی با اشاره به ویژگی‌های برجسته و ممتاز مرحوم علامه طباطبائی همچون «علم»، «پارسایی و پرهیزگاری»، «مَلَكات اخلاقی»، «ذوق هنری و شعر و ادبیات» و «صفا و رفاقت و وفاداری»، افزودند: در بُعد علمی ایشان جنبه‌های مختلفی وجود دارد كه یكی از آنها تنوع علمی كم نظیر آن مرحوم است.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با اشاره به تسلط علامه طباطبائی در علومی همچون «فقه»، «صول»، «هیئت و ریاضیات»، «تفسیر»، «علوم قرآنی»، «شعر و ادبیات» و «اَنساب» خاطرنشان كردند: در كنار این تنوع علمی عجیب، عمق علمی و فكری ایشان در علوم مختلف نیز بسیار قابل توجه است به گونه‌ای كه یك اصولی صاحب مبنا و یك فیلسوف نوآور و یك مفسر شگفتی‌ساز بود.

انتشار اكثر آثار علمی علامه طباطبائی در دوران حیات و شاگرد پروری ایشان از دیگر جنبه‌های علمی مرحوم علامه طباطبائی بود كه رهبر انقلاب به آنها اشاره كردند و افزودند: تربیت شاگردان عالِم و اندیشمند و تاثیرگذار همچون شهید مطهری و شهید بهشتی و مرحوم مصباح یزدی در هیچ عالِم دیگری تا به این حد دیده نشده است و اكثر شاگردان مرحوم علامه نیز جزو نقش آفرینان انقلاب اسلامی بودند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای دو ویژگی برجسته علامه طباطبائی را مورد اشاره قرار دادند و افزودند: یكی از این ویژگی‌ها، جهاد علمی كم نظیر و تشكیل یك پایگاه فكری مستحكم با رویكرد تهاجمی، در بحبوحه تهاجم اندیشه‌های وارداتی و بیگانه و شبهه افكنی‌ها بود كه دو اثر «اصول فلسفه و روش رئالیسم» و «تفسیر المیزان» نمونه‌هایی از این جهاد علمی هستند.

ایشان تفسیر المیزان را دریایی از معارف اجتماعی و سیاسیِ روز در كنار مبانی فكری و حِكَمی و جنبه‌های خاص تفسیری برشمردند و گفتند: امروز نیز ما نیازمند پایگاه فكری تهاجمی هستیم كه پاسخگوی نیازهای روز و شبهات باشد و این كار را باید از مرحوم علامه طباطبائی یاد بگیریم.

رهبر انقلاب اسلامی، عمل به معارف اخلاقی و سلوكی و بسنده نكردن به ارائه صِرف مطالب اخلاقی را دومین ویژگی برجسته علامه دانستند و خاطرنشان كردند: مرحوم علامه طباطبائی با آن همه وجوه علمی، هیچ هویتی برای خود قائل نبود و در برخوردهای رفاقتی و عمومی یك انسان نرم‌خو، صاحب حِلم و متواضع و گرم و گیرا و دلچسب و خوش بیان بود

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای تاكید كردند: علامه طباطبائی آنقدر كه اكنون شناخته شده است در زمان حیات، شناخته شده نبود و به بركت اخلاص ایشان، روز به روز شخصیت و آثار علامه در سطح كشور و دنیا، بیشتر شناخته خواهد شد.

دسترسی سریع