ابلاغ سیاست‌های كلی توسعه دریا محور از سوی رهبر انقلاب

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی در اجرای بند یك اصل یكصد و دهم قانون اساسی و پس از مشورت با مجمع تشخیص مصلحت نظام، سیاست‌های كلی توسعه دریا محور را برای اقدام به روسای قوای سه گانه و رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام ابلاغ كردند.

1402/08/16
|
14:26

براساس این ابلاغیه قوه مجریه موظف است با كمك مجلس شورای اسلامی و قوه قضائیه و با بسیج دستگاه‌های مسئول، برنامه جامع تحقق این سیاست‌ها را، شامل تقدیم لوایح، تصویب مقررات و اقدامات اجرائی لازم در مهلت شش ماهه ارائه كند.
متن سیاست‌های كلی توسعه دریا محور به این شرح است:

دریاها و خصوصاً دریاهای آزاد و اقیانوس‌ها از مواهب الهی و ذخایر و منابع سرشاری برای زمینه‌سازی رشد علم و فناوری، افزایش كار و ثروت، تأمین نیازهای حیاتی و تولید اقتدار و بستر مناسبی برای تمدن‌سازی می‌باشند. ایران با موقعیت ممتاز جغرافیایی و قرارداشتن بین دو دریا و برخورداری از هزاران كیلومتر سواحل و نیز جزایر و ظرفیت‌های فراوان بر زمین مانده، لازم است با حضور مؤثر در ساحل، فراساحل، دریا و اقیانوس و بهره‌گیری از آن به عنوان یك پیشران و محور توسعه كشور، برای احراز جایگاه شایسته منطقه‌ای و جهانی در بهره‌گیری از دریا اقدام كند. از این رو سیاست‌های كلی توسعه دریا محور به شرح زیر تعیین می‌گردد:

🔹1- سیاست‌گذاری یكپارچه امور دریایی و تقسیم كار ملی و مدیریت چابك و كارآمد دریا به منظور بهره‌گیری حداكثری از ظرفیت‌های دریا، برای احراز جایگاه شایسته جهانی و رتبه اول در منطقه.

🔹2- توسعه فعالیت‌های اقتصادی دریامحور و ایجاد قطب‌های توسعه دریایی پیشران در سواحل، جزایر و پس‌كرانه‌ها به گونه‌ای كه نرخ رشد اقتصادی در حوزه فعالیت‌های دریامحور (اقتصاد دریامحور) طی ده سال همواره حداقل دو برابر نرخ رشد اقتصادی كشور باشد.

🔹3- تسهیل و توسعه سرمایه‌گذاری و مشاركت داخلی و خارجی با ایجاد زیرساخت‌های لازم نرم افزاری و سخت افزاری (حقوقی، اقتصادی، زیربنایی و امنیتی)

🔹4- تدوین طرح جامع توسعه دریامحور با پهنه‌بندی دریا، كرانه و پس‌كرانه و تعیین سهم و جغرافیای جمعیت، تجارت، صنعت، كشاورزی و گردشگری، خصوصاً در سواحل و جزایر جنوب و بالاخص سواحل مكران با تاكید بر هویت ایرانی-اسلامی طی حداكثر یك سال پس از ابلاغ سیاست.

🔹5- بهره‌برداری حداكثری و بهینه از ظرفیت‌ها، منابع و ذخایر زیست بوم دریایی با ممانعت از تخریب محیط زیست دریایی بخصوص توسط كشورهای دیگر.

🔹6- تأمین و ارتقاء سرمایه انسانی و مدیریت متعهد و كارآمد و ایجاد پشتوانه علمی، آموزشی و پژوهشی برای توسعه دریامحور و زیست بوم نوآوری و فناوری دریایی.

🔹7- توسعه همكاری‌های اقتصادی، تجاری و سرمایه‌گذاری در طرح‌های بزرگ مقیاس و دانش بنیان زیرساختی، تولیدی و خدماتی با كشورهای همسایه و سایر كشورها به منظور بهره‌گیری از ظرفیت‌های دریایی و حضور مؤثر در معابر بین‌المللی و دستیابی به موقعیت قطب‌های منطقه‌ای.

🔹8- افزایش سهم كشور در حمل و نقل دریایی و ترانزیت با ایجاد و تقویت شبكه حمل و نقل تركیبی.

🔹9- حمایت از سرمایه‌گذاران بومی و محلی در طرح‌های توسعه‌ای و حمایت از فعالان اقتصادی و بنگاه‌های كوچك و متوسط جوامع محلی در حوزه‌های مختلف از جمله صیادی، كشاورزی، صنعتی و گردشگری.

دسترسی سریع